Aberdeen Angus

aberdeen angus

Plemeno Aberdeen Angus je mäsité plemeno pochádzajúce zo severovýchodného Škótska, kde bolo vyšľachtené už v 18. storočí.

Toto plemeno patrí meni geneticky bezrohé, čierne. V posledných rokoch sa stáva veľmi populárnou červená farba - red Angus.

Hlavnými prednosťami plemena je jednoduché telenie, vynikajúce materské schopnosti, výrobná plodnosť, výborná pastevná schopnosť, dlhovekosť a odolnosť poveternostným podmienkam.

Úplne bezkonkurenčnou je kvalita mäsa, pre ktorú je plemeno Angus v celom svete uznávané a žiadané. Mäso z plemena Angus je jedinečné vďaka svojej vlastnosti "mramorovaniu" - nitkovému ukladaniu tuku do svaloviny. Mäso je tak krehké a šťavnaté s typickou chuťou. Po celom svete je toto kvalitné mäso považované za prémiový produkt pre kulinárske účely. Dospelé kravy merajú v kohútiku okolo 135 cm pri hmotnosti 650 - 700kg.

Charolais

charolais

Plemeno Charolais má svoje korene vo Francúzsku v oblasti Charolles. Plemeno patrí k celosvetovo najrozšírenejším mäsovým plemenám, v súčasnej dobe sa chová v 70 krajinách sveta, pričom v Európe sa jedná o vôbec najpočetnejšie zastúpené plemeno.

Charolais je pôvodne rohaté plemeno veľkého telesného rámca s mohutnou a silnou kostrou a výrazným osvalením. Kravy dosahujú v dospelosti 750 kg a býci 1200 kg a viac. Zafarbenie je biele až smotanové bez akýchkoľvek škvŕn.

Slovenský strakatý dobytok

slovenský strakatý dobytok

Slovenské strakaté plemeno je kombinovaného mäsovo-mliekového úžitkového typu so stredným až väčsím telesným rámcom, harmonicko stavbou tela a veľmi dobrým osvalením.

Základné sfarbenie tela slovenského plemena je od žltastostrakatého po červenostrakaté. Hlava, spodok brucha, končatiny a koniec chvosta sú biele.

Mlieková úžitkovosť je 5.500 až 6.000 kilogramov mlieka na jednu laktáciu u prvôstky, u starších kráv je to 6.500 až 7.000 kilogramov mlieka.

Mäsová úžitkovosť je nad 70% podielu mäsa. Hmotnosť dospelých kráv je 650 - 800 kg, býkov 1.200 kg a viac.

e-mail: info@agromernik.sk | tel.: 0908 366 745 | adresa: AGRO MERNÍK s.r.o., Merník 179, 094 23 Merník okres Vranov nad Topľou

Created by Good Idea Studio, s.r.o. © 2015 - 2019